United Chemi-Con EKMH800VNN392MA35S
EKMH800VNN392MA35S picture photo
Mfg. Part Number
EKMH800VNN392MA35S
Brief Description
CAP ALUM 3900UF 20% 80V SNAP
Datasheet Download
EKMH800VNN392MA35S.pdf
Availability of EKMH800VNN392MA35S
QUANTITY
EKMH800VNN392MA35S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMH800VNN392MA35S
Internal Part NumberEIS-EKMH800VNN392MA35S
PackagingBulk
Capacitance3900µF
Tolerance±20%
Voltage Rating80V
ESR (Equivalent Series Resistance)64 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.98A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMH800VNN392MA35S
Related LinksEKMH800VN, EKMH800VNN392MA35S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMH800VNN392MA35S Details Description
Related parts for EKMH800VNN392MA35S
OSC 3.3V FULL SIZE +/-100 PPM datasheet.pdf
RES SMD 18 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 31.6 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TRANS PNP 40V 0.2A SST3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
CAP CER 100PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT datasheet.pdf
RES SMD 137K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf