United Chemi-Con EKMH800VNN472MQ50T
EKMH800VNN472MQ50T picture photo
Mfg. Part Number
EKMH800VNN472MQ50T
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 20% 80V SNAP
Datasheet Download
EKMH800VNN472MQ50T.pdf
Availability of EKMH800VNN472MQ50T
QUANTITY
EKMH800VNN472MQ50T Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMH800VNN472MQ50T
Internal Part NumberEIS-EKMH800VNN472MQ50T
PackagingBulk
Capacitance4700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating80V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.39A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMH800VNN472MQ50T
Related LinksEKMH800VN, EKMH800VNN472MQ50T Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMH800VNN472MQ50T Details Description
Related parts for EKMH800VNN472MQ50T
FILTER HI PERFORM IEC INLET 15A datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
TERMINAL DRAG COVER datasheet.pdf
BVL 7.62HP/05/270FI 3.5SN BK datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 5W T18 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 1A AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
EXTENSION SPRING datasheet.pdf
60A AC PULLOUT W/GF datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS PIN datasheet.pdf
FILTER EMI 270PF 100V RADIAL datasheet.pdf