United Chemi-Con EKMH800VNN472MR50T
EKMH800VNN472MR50T picture photo
Mfg. Part Number
EKMH800VNN472MR50T
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 20% 80V SNAP
Datasheet Download
EKMH800VNN472MR50T.pdf
Availability of EKMH800VNN472MR50T
QUANTITY
EKMH800VNN472MR50T Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMH800VNN472MR50T
Internal Part NumberEIS-EKMH800VNN472MR50T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMH
PackagingBulk
Capacitance4700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating80V
ESR (Equivalent Series Resistance)53 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.39A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMH800VNN472MR50T
Related LinksEKMH800VN, EKMH800VNN472MR50T Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMH800VNN472MR50T Details Description
Related parts for EKMH800VNN472MR50T
CAP TANT 3.3UF 10V 20% 0805 datasheet.pdf
RES SMD 3.9 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 9.31KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN SKT DDR2 200POS R/A REV datasheet.pdf
RES 22 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
Connector Socket 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf