United Chemi-Con EKMH800VNN472MR50T
EKMH800VNN472MR50T picture photo
Mfg. Part Number
EKMH800VNN472MR50T
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 20% 80V SNAP
Datasheet Download
EKMH800VNN472MR50T.pdf
Availability of EKMH800VNN472MR50T
QUANTITY
EKMH800VNN472MR50T Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMH800VNN472MR50T
Internal Part NumberEIS-EKMH800VNN472MR50T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMH
PackagingBulk
Capacitance4700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating80V
ESR (Equivalent Series Resistance)53 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.39A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMH800VNN472MR50T
Related LinksEKMH800VN, EKMH800VNN472MR50T Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMH800VNN472MR50T Details Description
Related parts for EKMH800VNN472MR50T
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
MINI SPOX PLUG HSG 5240081 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 400W datasheet.pdf
UNIV MAT TRIM KIT 42"X42" ALUM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 10A 125V datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
OSC MEMS 10.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf