United Chemi-Con EKMH800VNN682MA50N
EKMH800VNN682MA50N picture photo
Mfg. Part Number
EKMH800VNN682MA50N
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 6800UF 20% 80V SNAP
Datasheet Download
EKMH800VNN682MA50N.pdf
Availability of EKMH800VNN682MA50N
QUANTITY
EKMH800VNN682MA50N Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMH800VNN682MA50N
Internal Part NumberEIS-EKMH800VNN682MA50N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMH
PackagingBulk
Capacitance6800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating80V
ESR (Equivalent Series Resistance)37 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.9A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)