United Chemi-Con EKMH800VRT123MB63T
EKMH800VRT123MB63T picture photo
Mfg. Part Number
EKMH800VRT123MB63T
Brief Description
CAP ALUM 12000UF 20% 80V SNAP
Datasheet Download
EKMH800VRT123MB63T.pdf
Availability of EKMH800VRT123MB63T
QUANTITY
EKMH800VRT123MB63T Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMH800VRT123MB63T
Internal Part NumberEIS-EKMH800VRT123MB63T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package64
PackagingBulk
Capacitance12000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating80V
ESR (Equivalent Series Resistance)21 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current5.58A
Impedance-
Lead Spacing0.866" (22.00mm)
Size / Dimension1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max)2.559" (65.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 4 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMH800VRT123MB63T
Related LinksEKMH800VR, EKMH800VRT123MB63T Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMH800VRT123MB63T Details Description
Related parts for EKMH800VRT123MB63T
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
VARISTOR 162V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf
RES SMD 4.3K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
SENSOR 2000PSI 7/16-20UNF 4.5V datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 1POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CAP CER 5PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
CRYSTAL 27.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf
RES SMD 237K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CAP FILM 6.2NF 5% 1600VDC RAD datasheet.pdf