United Chemi-Con EKMH800VSN222MQ35S
EKMH800VSN222MQ35S picture photo
Mfg. Part Number
EKMH800VSN222MQ35S
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 80V SNAP
Datasheet Download
EKMH800VSN222MQ35S.pdf
Availability of EKMH800VSN222MQ35S
QUANTITY
EKMH800VSN222MQ35S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMH800VSN222MQ35S
Internal Part NumberEIS-EKMH800VSN222MQ35S
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating80V
ESR (Equivalent Series Resistance)113 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.01A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMH800VSN222MQ35S
Related LinksEKMH800VS, EKMH800VSN222MQ35S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMH800VSN222MQ35S Details Description
Related parts for EKMH800VSN222MQ35S
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
RES 36.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 18 Position 0.165" (4.20mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 22.6KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD CMOS 16SOIC datasheet.pdf
RES 34 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN F INSULATOR datasheet.pdf
LED YELLOW DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf