United Chemi-Con EKMM161VSN122MQ45S
EKMM161VSN122MQ45S picture photo
Mfg. Part Number
EKMM161VSN122MQ45S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1200UF 20% 160V SNAP
Datasheet Download
EKMM161VSN122MQ45S.pdf
Availability of EKMM161VSN122MQ45S
QUANTITY
EKMM161VSN122MQ45S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMM161VSN122MQ45S
Internal Part NumberEIS-EKMM161VSN122MQ45S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMM
PackagingBulk
Capacitance1200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.49A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMM161VSN122MQ45S
Related LinksEKMM161VS, EKMM161VSN122MQ45S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMM161VSN122MQ45S Details Description
Related parts for EKMM161VSN122MQ45S
RES ARRAY 8 RES 3.9K OHM 16SOIC datasheet.pdf
IC COMPARATOR TINY QUAD 14-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 1.37KOHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V TO277A datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS 5.08MM datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20% 35V AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.3V 1W DO204AL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.5KV 500MA AXIAL datasheet.pdf
500 TB PLU PLU WF UP datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 30W datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 20V 0.54A SOT563 datasheet.pdf