United Chemi-Con EKMM161VSN152MA30S
EKMM161VSN152MA30S picture photo
Mfg. Part Number
EKMM161VSN152MA30S
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 160V SNAP
Datasheet Download
EKMM161VSN152MA30S.pdf
Availability of EKMM161VSN152MA30S
QUANTITY
EKMM161VSN152MA30S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMM161VSN152MA30S
Internal Part NumberEIS-EKMM161VSN152MA30S
PackagingBulk
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.84A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMM161VSN152MA30S
Related LinksEKMM161VS, EKMM161VSN152MA30S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMM161VSN152MA30S Details Description
Related parts for EKMM161VSN152MA30S
DIODE MODULE 60V 100A TO244AB datasheet.pdf
HEADER OPEN SLOTTED .300 22POS datasheet.pdf
DIP CABLE - CDP16S/AE16G/X datasheet.pdf
RES SMD 1.78K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TRANS PNP 50V 2A MINIP3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONN HDR 102POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
FDDI CRIMPING TOOLA BROUND datasheet.pdf
RES 1.15 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 3POS datasheet.pdf