United Chemi-Con EKMM3B1VNN391MR35T
EKMM3B1VNN391MR35T picture photo
Mfg. Part Number
EKMM3B1VNN391MR35T
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 315V SNAP
Datasheet Download
EKMM3B1VNN391MR35T.pdf
Availability of EKMM3B1VNN391MR35T
QUANTITY
EKMM3B1VNN391MR35T Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMM3B1VNN391MR35T
Internal Part NumberEIS-EKMM3B1VNN391MR35T
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMM
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating315V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.47A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMM3B1VNN391MR35T
Related LinksEKMM3B1VN, EKMM3B1VNN391MR35T Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMM3B1VNN391MR35T Details Description
Related parts for EKMM3B1VNN391MR35T
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
PATCHCORD CAT6 RED/RED BOOT 2' datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 70CRI 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
POT 10K OHM 1/2W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
EVAL KIT FOR SAM4E CORTEX datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONN ARRAY FEMALE 300POS SMD datasheet.pdf