United Chemi-Con EKMM401VSN181MR30S
EKMM401VSN181MR30S picture photo
Mfg. Part Number
EKMM401VSN181MR30S
Brief Description
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
EKMM401VSN181MR30S.pdf
Availability of EKMM401VSN181MR30S
QUANTITY
EKMM401VSN181MR30S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMM401VSN181MR30S
Internal Part NumberEIS-EKMM401VSN181MR30S
PackagingBulk
Capacitance180µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current980mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMM401VSN181MR30S
Related LinksEKMM401VS, EKMM401VSN181MR30S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMM401VSN181MR30S Details Description
Related parts for EKMM401VSN181MR30S
RES SMD 6.34K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 57.6KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN SPADE 14-16 AWG #8 P-G datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.4A D2PAK datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 6-SSOT datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RES 12K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 475 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 173MA 1.5 OHM datasheet.pdf
HD VT TH datasheet.pdf
RES SMD 5.49 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf