United Chemi-Con EKMM401VSN221MQ40S
EKMM401VSN221MQ40S picture photo
Mfg. Part Number
EKMM401VSN221MQ40S
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
EKMM401VSN221MQ40S.pdf
Availability of EKMM401VSN221MQ40S
QUANTITY
EKMM401VSN221MQ40S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMM401VSN221MQ40S
Internal Part NumberEIS-EKMM401VSN221MQ40S
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.1A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMM401VSN221MQ40S
Related LinksEKMM401VS, EKMM401VSN221MQ40S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMM401VSN221MQ40S Details Description
Related parts for EKMM401VSN221MQ40S
VARISTOR 61V 50A 2-SMD J-LEAD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 19POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
RES 3.16M OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 68 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 1.62K OHM 1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CAP MICA 120PF 1% 500V 1812 datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 20V 4.9A 8SOIC datasheet.pdf
MOLDED PARTS datasheet.pdf
CAP FILM 0.0027 UF 10% 300 VAC R datasheet.pdf