United Chemi-Con EKMM451VSN221MR35S
EKMM451VSN221MR35S picture photo
Mfg. Part Number
EKMM451VSN221MR35S
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
EKMM451VSN221MR35S.pdf
Availability of EKMM451VSN221MR35S
QUANTITY
EKMM451VSN221MR35S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMM451VSN221MR35S
Internal Part NumberEIS-EKMM451VSN221MR35S
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.12A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMM451VSN221MR35S
Related LinksEKMM451VS, EKMM451VSN221MR35S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMM451VSN221MR35S Details Description
Related parts for EKMM451VSN221MR35S
RES SMD 301 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC SRAM 128KBIT 25NS 68PLCC datasheet.pdf
CONN CARTRIDGE ASSEMBLY 2WIRE datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 600MA 778 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DP3T 3A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125" datasheet.pdf