United Chemi-Con EKMM451VSN331MR50S
EKMM451VSN331MR50S picture photo
Mfg. Part Number
EKMM451VSN331MR50S
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
EKMM451VSN331MR50S.pdf
Availability of EKMM451VSN331MR50S
QUANTITY
EKMM451VSN331MR50S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMM451VSN331MR50S
Internal Part NumberEIS-EKMM451VSN331MR50S
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.45A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMM451VSN331MR50S
Related LinksEKMM451VS, EKMM451VSN331MR50S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMM451VSN331MR50S Details Description
Related parts for EKMM451VSN331MR50S
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES .47 OHM 5W 5% CERAMIC WW datasheet.pdf
RES SMD 2.15K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE MODULE 1.6KV 260A POWRBLOK datasheet.pdf
TERM .032 BLADE GOLD 10-12 AWG datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZB16 M32 datasheet.pdf
FRONT COVER FOR NA40-8(H) datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 20POS HL LOW P datasheet.pdf