United Chemi-Con EKMM451VSN471MA50S
EKMM451VSN471MA50S picture photo
Mfg. Part Number
EKMM451VSN471MA50S
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
EKMM451VSN471MA50S.pdf
Availability of EKMM451VSN471MA50S
QUANTITY
EKMM451VSN471MA50S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMM451VSN471MA50S
Internal Part NumberEIS-EKMM451VSN471MA50S
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.85A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.969" (50.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMM451VSN471MA50S
Related LinksEKMM451VS, EKMM451VSN471MA50S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMM451VSN471MA50S Details Description
Related parts for EKMM451VSN471MA50S
CHOKE COMMON MODE 2000OHMS LEAD datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.3A SOT223 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 120V datasheet.pdf
LED GREEN 1000MA 3.45X3.45 SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 4PIN CRIMP datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 35POS datasheet.pdf