United Chemi-Con EKMM630VSN272MR25T
EKMM630VSN272MR25T picture photo
Mfg. Part Number
EKMM630VSN272MR25T
Brief Description
CAP ALUM 2700UF 20% 63V SNAP
Datasheet Download
EKMM630VSN272MR25T.pdf
Availability of EKMM630VSN272MR25T
QUANTITY
EKMM630VSN272MR25T Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMM630VSN272MR25T
Internal Part NumberEIS-EKMM630VSN272MR25T
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMM
PackagingBulk
Capacitance2700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.-
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMM630VSN272MR25T
Related LinksEKMM630VS, EKMM630VSN272MR25T Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMM630VSN272MR25T Details Description
Related parts for EKMM630VSN272MR25T
CONN HEADER 13POS .100 VERT TIN datasheet.pdf
FUSE 4A 250V T-LAG FNM datasheet.pdf
CONN SPRING 38POS DUAL .370 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf