United Chemi-Con EKMQ100ELL222MJ16S
EKMQ100ELL222MJ16S picture photo
Mfg. Part Number
EKMQ100ELL222MJ16S
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
EKMQ100ELL222MJ16S.pdf
Availability of EKMQ100ELL222MJ16S
QUANTITY
EKMQ100ELL222MJ16S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMQ100ELL222MJ16S
Internal Part NumberEIS-EKMQ100ELL222MJ16S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMQ
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current705mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.689" (17.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMQ100ELL222MJ16S
Related LinksEKMQ100EL, EKMQ100ELL222MJ16S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMQ100ELL222MJ16S Details Description
Related parts for EKMQ100ELL222MJ16S
CONN SMA JACK R/A 50 OHM PCB datasheet.pdf
CAP ALUM 47000UF 20% 25V SCREW datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 48POS GOLD datasheet.pdf
CONN TERM SGL COMP W/TAB GN datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 8.7"L X 5.91"W datasheet.pdf
CABLE 2COND 12AWG BLACK 250' datasheet.pdf
RES 442 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
SENSOR ACTUATOR BOX datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS CABLE SKT datasheet.pdf