United Chemi-Con EKMQ100ELL332MK20S
EKMQ100ELL332MK20S picture photo
Mfg. Part Number
EKMQ100ELL332MK20S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
EKMQ100ELL332MK20S.pdf
Availability of EKMQ100ELL332MK20S
QUANTITY
EKMQ100ELL332MK20S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMQ100ELL332MK20S
Internal Part NumberEIS-EKMQ100ELL332MK20S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMQ
PackagingBulk
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1A
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMQ100ELL332MK20S
Related LinksEKMQ100EL, EKMQ100ELL332MK20S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMQ100ELL332MK20S Details Description
Related parts for EKMQ100ELL332MK20S
RES SMD 590 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
LONG CONICK TIP datasheet.pdf
IC LOAD MANAGEMENT ADV POWER33-6 datasheet.pdf
CARDEDGE 10POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 470PF 2KV X7R 1812 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V Y5V RADIAL datasheet.pdf
CONNECTOR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 34.8K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 412K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf