United Chemi-Con EKMQ101ETD221MK20S
EKMQ101ETD221MK20S picture photo
Mfg. Part Number
EKMQ101ETD221MK20S
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
EKMQ101ETD221MK20S.pdf
Availability of EKMQ101ETD221MK20S
QUANTITY
EKMQ101ETD221MK20S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMQ101ETD221MK20S
Internal Part NumberEIS-EKMQ101ETD221MK20S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current390mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMQ101ETD221MK20S
Related LinksEKMQ101ET, EKMQ101ETD221MK20S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMQ101ETD221MK20S Details Description
Related parts for EKMQ101ETD221MK20S
FAN AXIAL 119X38MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
RES SMD 6.19M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
POWER STRIP 42" 15A 7OUT 15'C datasheet.pdf
RES SMD 249 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 470K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 305 TYPE A 23POS datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 240MA 1.37 OHM TH datasheet.pdf
INSERT FEMALE 24POS+1GND IDC datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 10% 560VDC RAD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 22POS SKT datasheet.pdf