United Chemi-Con EKMQ161ELL470MJ20S
EKMQ161ELL470MJ20S picture photo
Mfg. Part Number
EKMQ161ELL470MJ20S
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 160V RADIAL
Datasheet Download
EKMQ161ELL470MJ20S.pdf
Availability of EKMQ161ELL470MJ20S
QUANTITY
EKMQ161ELL470MJ20S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMQ161ELL470MJ20S
Internal Part NumberEIS-EKMQ161ELL470MJ20S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current150mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMQ161ELL470MJ20S
Related LinksEKMQ161EL, EKMQ161ELL470MJ20S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMQ161ELL470MJ20S Details Description
Related parts for EKMQ161ELL470MJ20S
TERM BLOCK PLUG 12POS 3.81MM datasheet.pdf
COMP STORAGE PLSTC 16.5"L X 12"W datasheet.pdf
CONN SOCKET 10AWG 30GOLD CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 3.9K OHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
PHOTO MARK SENSOR datasheet.pdf
DSUB 50 M CRIMP CLI datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
TRANS NPN/PNP PREBIAS 0.2W US6 datasheet.pdf