United Chemi-Con EKMQ161ETD100MHB5D
EKMQ161ETD100MHB5D picture photo
Mfg. Part Number
EKMQ161ETD100MHB5D
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 160V RADIAL
Datasheet Download
EKMQ161ETD100MHB5D.pdf
Availability of EKMQ161ETD100MHB5D
QUANTITY
EKMQ161ETD100MHB5D Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMQ161ETD100MHB5D
Internal Part NumberEIS-EKMQ161ETD100MHB5D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesKMQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current41mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMQ161ETD100MHB5D
Related LinksEKMQ161ET, EKMQ161ETD100MHB5D Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMQ161ETD100MHB5D Details Description
Related parts for EKMQ161ETD100MHB5D
MTG BRACKET KIT FOR WALLS "L" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 4POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
EVAL BOARD 1 FOR ISL9104IRUN datasheet.pdf
SGE-245-2-3060 00700C SFTY EDGE datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
TVS DIODE 10VWM 16.8VC SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CAP CER 10UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf