United Chemi-Con EKMQ201ELL470MK20S
EKMQ201ELL470MK20S picture photo
Mfg. Part Number
EKMQ201ELL470MK20S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 200V RADIAL
Datasheet Download
EKMQ201ELL470MK20S.pdf
Availability of EKMQ201ELL470MK20S
QUANTITY
EKMQ201ELL470MK20S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMQ201ELL470MK20S
Internal Part NumberEIS-EKMQ201ELL470MK20S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMQ
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current195mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMQ201ELL470MK20S
Related LinksEKMQ201EL, EKMQ201ELL470MK20S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMQ201ELL470MK20S Details Description
Related parts for EKMQ201ELL470MK20S
OSC XO 3.6864MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN D-SUB RECEPT HOUSING 9POS datasheet.pdf
FIXED IND 1.8MH 665MA 1.5 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 1.62K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:5 3GHZ 32QFN datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-SOIC datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
ENCODER ROTARY datasheet.pdf
TRI N PLUG F 0-12 NO SEAL datasheet.pdf
HD-BNC TO 1.0/2.3 STRT PLUG 36" datasheet.pdf