United Chemi-Con EKMQ201VSN182MR45S
EKMQ201VSN182MR45S picture photo
Mfg. Part Number
EKMQ201VSN182MR45S
Brief Description
CAP ALUM 1800UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
EKMQ201VSN182MR45S.pdf
Availability of EKMQ201VSN182MR45S
QUANTITY
EKMQ201VSN182MR45S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMQ201VSN182MR45S
Internal Part NumberEIS-EKMQ201VSN182MR45S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMQ-LU
PackagingBulk
Capacitance1800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.08A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.772" (45.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMQ201VSN182MR45S
Related LinksEKMQ201VS, EKMQ201VSN182MR45S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMQ201VSN182MR45S Details Description
Related parts for EKMQ201VSN182MR45S
IC D/A CONV 16BIT PRECISE 36SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC OR CTRLR SRC SELECT 8TSSOP datasheet.pdf
IC ENCORE XP MCU FLSH 24K 28SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 12POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
RES SMD 37.4K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
RES 6.98 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SURGE PROTECTION datasheet.pdf
RES SMD 15.4K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL datasheet.pdf
CAP FILM 390NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf