United Chemi-Con EKMQ201VSN681MQ30S
EKMQ201VSN681MQ30S picture photo
Mfg. Part Number
EKMQ201VSN681MQ30S
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
EKMQ201VSN681MQ30S.pdf
Availability of EKMQ201VSN681MQ30S
QUANTITY
EKMQ201VSN681MQ30S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMQ201VSN681MQ30S
Internal Part NumberEIS-EKMQ201VSN681MQ30S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMQ-LU
PackagingBulk
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.75A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMQ201VSN681MQ30S
Related LinksEKMQ201VS, EKMQ201VSN681MQ30S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMQ201VSN681MQ30S Details Description
Related parts for EKMQ201VSN681MQ30S
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
IC REG CTRLR SGL 5V 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
RES 3.32 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
ADAPTER FOR 144-CSP XC9500XL/XV datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 3W DO15 datasheet.pdf
OSC VCXO 27.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 100MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS STRGHT datasheet.pdf
CAP FILM 39NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf