United Chemi-Con EKMQ250ELL332ML25S
EKMQ250ELL332ML25S picture photo
Mfg. Part Number
EKMQ250ELL332ML25S
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
EKMQ250ELL332ML25S.pdf
Availability of EKMQ250ELL332ML25S
QUANTITY
EKMQ250ELL332ML25S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMQ250ELL332ML25S
Internal Part NumberEIS-EKMQ250ELL332ML25S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMQ
PackagingBulk
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.4A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMQ250ELL332ML25S
Related LinksEKMQ250EL, EKMQ250ELL332ML25S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMQ250ELL332ML25S Details Description
Related parts for EKMQ250ELL332ML25S
RES SMD 29.4 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 8SOIC datasheet.pdf
IC AFE 16BIT 3CH 45MSPS 56TSSOP datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
POT SLIDE 5K OHM .2W 60MM datasheet.pdf