United Chemi-Con EKMQ250ETD102MJ16S
EKMQ250ETD102MJ16S picture photo
Mfg. Part Number
EKMQ250ETD102MJ16S
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
EKMQ250ETD102MJ16S.pdf
Availability of EKMQ250ETD102MJ16S
QUANTITY
EKMQ250ETD102MJ16S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMQ250ETD102MJ16S
Internal Part NumberEIS-EKMQ250ETD102MJ16S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current610mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.688" (17.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMQ250ETD102MJ16S
Related LinksEKMQ250ET, EKMQ250ETD102MJ16S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMQ250ETD102MJ16S Details Description
Related parts for EKMQ250ETD102MJ16S
IC REG LDO 2.8V 0.1A SOT23-5 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 50VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.5A HEPTAWATT datasheet.pdf
TVS DIODE 6SON datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
DKLL1 COMPENSATED CHOKE 6A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
D SUB MIXED FE CRIMP/CRIMP COAX datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
IC HEMT TRANS 350W 440217 SMD datasheet.pdf