United Chemi-Con EKMQ251VSN821MR35S
EKMQ251VSN821MR35S picture photo
Mfg. Part Number
EKMQ251VSN821MR35S
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
EKMQ251VSN821MR35S.pdf
Availability of EKMQ251VSN821MR35S
QUANTITY
EKMQ251VSN821MR35S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMQ251VSN821MR35S
Internal Part NumberEIS-EKMQ251VSN821MR35S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMQ-LU
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.378" (35.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMQ251VSN821MR35S
Related LinksEKMQ251VS, EKMQ251VSN821MR35S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMQ251VSN821MR35S Details Description
Related parts for EKMQ251VSN821MR35S
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 112LQFP datasheet.pdf
RES SMD 133 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC TXRX RS-232 LP 16-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 100PF 500V 1111 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
ADAPTER SP CUSTOMIZABLE 25PK datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDTX2 0.4VA 20V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 7A 8DFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .125" datasheet.pdf