United Chemi-Con EKMQ350ETD471MJ16S
EKMQ350ETD471MJ16S picture photo
Mfg. Part Number
EKMQ350ETD471MJ16S
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
EKMQ350ETD471MJ16S.pdf
Availability of EKMQ350ETD471MJ16S
QUANTITY
EKMQ350ETD471MJ16S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMQ350ETD471MJ16S
Internal Part NumberEIS-EKMQ350ETD471MJ16S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMQ
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current460mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.689" (17.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMQ350ETD471MJ16S
Related LinksEKMQ350ET, EKMQ350ETD471MJ16S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMQ350ETD471MJ16S Details Description
Related parts for EKMQ350ETD471MJ16S
FUSE CERAMIC 8A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
IC OPAMP PGA 18MHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
PANEL PATCH CAT6 568B 12PORT datasheet.pdf
CONN BARRIER BLOCK COVER 8POS datasheet.pdf
RES 68.0K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
HN 14.43B CABLE GUARD datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CBL STRN RELF/STRNGTH MEMBR BRKT datasheet.pdf
CONN PLUG IDC .100" 30POS datasheet.pdf