United Chemi-Con EKMQ351VSN391MQ45S
EKMQ351VSN391MQ45S picture photo
Mfg. Part Number
EKMQ351VSN391MQ45S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 350V SNAP
Datasheet Download
EKMQ351VSN391MQ45S.pdf
Availability of EKMQ351VSN391MQ45S
QUANTITY
EKMQ351VSN391MQ45S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMQ351VSN391MQ45S
Internal Part NumberEIS-EKMQ351VSN391MQ45S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMQ-LU
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.3A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max)1.772" (45.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMQ351VSN391MQ45S
Related LinksEKMQ351VS, EKMQ351VSN391MQ45S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMQ351VSN391MQ45S Details Description
Related parts for EKMQ351VSN391MQ45S
RES SMD 12.4 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 1/4-18NPT 4-20MA datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 20QFN datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS INLINE W/SCKT datasheet.pdf
OSC VCOCXO 20.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 125MA 48V datasheet.pdf
RES 2.1 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Crystal 9.84375MHz 30ppm 8pF 120 Ohm -40°C - 85°C AEC-Q200 Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf