United Chemi-Con EKMQ351VSN471MA30S
EKMQ351VSN471MA30S picture photo
Mfg. Part Number
EKMQ351VSN471MA30S
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 350V SNAP
Datasheet Download
EKMQ351VSN471MA30S.pdf
Availability of EKMQ351VSN471MA30S
QUANTITY
EKMQ351VSN471MA30S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMQ351VSN471MA30S
Internal Part NumberEIS-EKMQ351VSN471MA30S
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.4A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMQ351VSN471MA30S
Related LinksEKMQ351VS, EKMQ351VSN471MA30S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMQ351VSN471MA30S Details Description
Related parts for EKMQ351VSN471MA30S
BRACKTS FOR SLIMCAB CABINET PAIR datasheet.pdf
BAG MOISTURE BARRIER 8X10" 100PK datasheet.pdf
IC BUFF/DVR DUAL NON-INV 20SOIC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.5VA 28V datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 8A ITO220AC datasheet.pdf
SENSOR SEALED GAUGE 0-250 PSI datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
LED PANEL SNAP-IN GREEN datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 250MA 2.4 OHM SMD datasheet.pdf
SL5 P MNG ALLCU WIDE TEMP datasheet.pdf
RES 90.9K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf