United Chemi-Con EKMQ351VSN821MA45S
EKMQ351VSN821MA45S picture photo
Mfg. Part Number
EKMQ351VSN821MA45S
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 350V SNAP
Datasheet Download
EKMQ351VSN821MA45S.pdf
Availability of EKMQ351VSN821MA45S
QUANTITY
EKMQ351VSN821MA45S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMQ351VSN821MA45S
Internal Part NumberEIS-EKMQ351VSN821MA45S
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.9A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.772" (45.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMQ351VSN821MA45S
Related LinksEKMQ351VS, EKMQ351VSN821MA45S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMQ351VSN821MA45S Details Description
Related parts for EKMQ351VSN821MA45S
CONN EDGECARD 100POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CAP MINI PANEL INDICATOR WHITE datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP4T datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP3T SHORTING datasheet.pdf
TXRX DWDM EML 100GHZ APD XFP datasheet.pdf
CABLE TIE datasheet.pdf
POWER MODULE 800V 250A MAGNAPAK datasheet.pdf
OSC MEMS 244.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf