United Chemi-Con EKMQ401VSN181MQ30S
EKMQ401VSN181MQ30S picture photo
Mfg. Part Number
EKMQ401VSN181MQ30S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
EKMQ401VSN181MQ30S.pdf
Availability of EKMQ401VSN181MQ30S
QUANTITY
EKMQ401VSN181MQ30S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMQ401VSN181MQ30S
Internal Part NumberEIS-EKMQ401VSN181MQ30S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMQ-LU
PackagingBulk
Capacitance180µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current950mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMQ401VSN181MQ30S
Related LinksEKMQ401VS, EKMQ401VSN181MQ30S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMQ401VSN181MQ30S Details Description
Related parts for EKMQ401VSN181MQ30S
ADAPTER USB A FMALE TO B MALE datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.205" (5.21mm) Crimp datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
CONTROL TEMP REL OUT 24V 18-36V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
4P 6C 2W VERT XCHD RIGHT WK datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 3.3V datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf