United Chemi-Con EKMQ451ELL100MJ20S
EKMQ451ELL100MJ20S picture photo
Mfg. Part Number
EKMQ451ELL100MJ20S
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 450V RADIAL
Datasheet Download
EKMQ451ELL100MJ20S.pdf
Availability of EKMQ451ELL100MJ20S
QUANTITY
EKMQ451ELL100MJ20S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMQ451ELL100MJ20S
Internal Part NumberEIS-EKMQ451ELL100MJ20S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMQ
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current56mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMQ451ELL100MJ20S
Related LinksEKMQ451EL, EKMQ451ELL100MJ20S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMQ451ELL100MJ20S Details Description
Related parts for EKMQ451ELL100MJ20S
MINIGRABBER W/PIN TIP JACK RED datasheet.pdf
HEATSINK 42.5X42.5X19.5MM NO TIM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 175W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
IC VIDEO DECODER 8-IN-1 144-TQFP datasheet.pdf
IC ACCELEROMETER 3AXIS 24QFN datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
IC OSC VCXO 496MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf