United Chemi-Con EKMQ630ELL220ME11D
EKMQ630ELL220ME11D picture photo
Mfg. Part Number
EKMQ630ELL220ME11D
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
EKMQ630ELL220ME11D.pdf
Availability of EKMQ630ELL220ME11D
QUANTITY
EKMQ630ELL220ME11D Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMQ630ELL220ME11D
Internal Part NumberEIS-EKMQ630ELL220ME11D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMQ
PackagingBulk
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current71mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMQ630ELL220ME11D
Related LinksEKMQ630EL, EKMQ630ELL220ME11D Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMQ630ELL220ME11D Details Description
Related parts for EKMQ630ELL220ME11D
JUMPER-H2728TR/C2064S/H2728TR 5" datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1 OHM 10% 330W datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 2KV X7R 2220 datasheet.pdf
IC SWITCH SPDT SOT66 datasheet.pdf
SITE LICENSE FIR FILTER GEN ECP datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 35V 10% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
OSC MEMS 33.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
4WALL TRIPOLARIZ HEADER 100 CONT datasheet.pdf
Connector Socket 87 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 0.47 OHM datasheet.pdf