United Chemi-Con EKMQ630ELL472MP50S
EKMQ630ELL472MP50S picture photo
Mfg. Part Number
EKMQ630ELL472MP50S
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
EKMQ630ELL472MP50S.pdf
Availability of EKMQ630ELL472MP50S
QUANTITY
EKMQ630ELL472MP50S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMQ630ELL472MP50S
Internal Part NumberEIS-EKMQ630ELL472MP50S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance4700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.45A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMQ630ELL472MP50S
Related LinksEKMQ630EL, EKMQ630ELL472MP50S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMQ630ELL472MP50S Details Description
Related parts for EKMQ630ELL472MP50S
IC LATCH OCTAL D-TYPE 20-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS 2MM VERT SMD datasheet.pdf
MICRO 15POS SKT 8" datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
IC MPU Q OR IQ 400MHZ 457TEPBGA datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 940MA 100 MOHM datasheet.pdf
DSUB 37 F PCB R/A G30 TIN datasheet.pdf
CONN HDR RA datasheet.pdf
OSC MEMS 25.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM 12VDC datasheet.pdf