United Chemi-Con EKMR251VSN681MQ35S
EKMR251VSN681MQ35S picture photo
Mfg. Part Number
EKMR251VSN681MQ35S
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
EKMR251VSN681MQ35S.pdf
Availability of EKMR251VSN681MQ35S
QUANTITY
EKMR251VSN681MQ35S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMR251VSN681MQ35S
Internal Part NumberEIS-EKMR251VSN681MQ35S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMR
PackagingBulk
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.85A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMR251VSN681MQ35S
Related LinksEKMR251VS, EKMR251VSN681MQ35S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMR251VSN681MQ35S Details Description
Related parts for EKMR251VSN681MQ35S
BATTERY LITHIUM 3V COIN 20MM datasheet.pdf
RES SMD 360K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS PIN datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.5A 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 768K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
OSC VCTCXO 40.000MHZ CSNWV SMD datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 30W datasheet.pdf