United Chemi-Con EKMR351VSN271MQ30S
EKMR351VSN271MQ30S picture photo
Mfg. Part Number
EKMR351VSN271MQ30S
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 350V SNAP
Datasheet Download
EKMR351VSN271MQ30S.pdf
Availability of EKMR351VSN271MQ30S
QUANTITY
EKMR351VSN271MQ30S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMR351VSN271MQ30S
Internal Part NumberEIS-EKMR351VSN271MQ30S
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMR
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.18A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max)1.280" (32.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMR351VSN271MQ30S
Related LinksEKMR351VS, EKMR351VSN271MQ30S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMR351VSN271MQ30S Details Description
Related parts for EKMR351VSN271MQ30S
RES SMD 357K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
RACK STEEL 36X23X42.3 BLK datasheet.pdf
IC INTERFACE SER NOTEBOOK 28SSOP datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 1K OHM 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER BRKWAY 4/5POS T/H AU datasheet.pdf
RES 124 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
2MM WTB RCPT HSG NYL NAT 15CKT datasheet.pdf
POT 50K OHM 1/20W CARBON LINEAR datasheet.pdf
Connector Socket 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC FLASH 2GBIT 63VFBGA datasheet.pdf
FIXED IND 3NH 300MA 160 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 6.3V X5R 0402 datasheet.pdf