United Chemi-Con EKMR401VSN271MR25S
EKMR401VSN271MR25S picture photo
Mfg. Part Number
EKMR401VSN271MR25S
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
EKMR401VSN271MR25S.pdf
Availability of EKMR401VSN271MR25S
QUANTITY
EKMR401VSN271MR25S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMR401VSN271MR25S
Internal Part NumberEIS-EKMR401VSN271MR25S
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.16A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.083" (27.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMR401VSN271MR25S
Related LinksEKMR401VS, EKMR401VSN271MR25S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMR401VSN271MR25S Details Description
Related parts for EKMR401VSN271MR25S
IC Z8 GP MCU 8K OTP 28SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 4.5MHZ 8SO datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 0.007 OHM 1% 1W 1206 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 4SMD datasheet.pdf
CONN PNL RCPT M12 POST SKT GRY datasheet.pdf
RES SMD 46.4K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HDR 66POS 0.100 SMD datasheet.pdf