United Chemi-Con EKMS161VSN102MP45S
EKMS161VSN102MP45S picture photo
Mfg. Part Number
EKMS161VSN102MP45S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 160V SNAP
Datasheet Download
EKMS161VSN102MP45S.pdf
Availability of EKMS161VSN102MP45S
QUANTITY
EKMS161VSN102MP45S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMS161VSN102MP45S
Internal Part NumberEIS-EKMS161VSN102MP45S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMS
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.4A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.870" (47.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMS161VSN102MP45S
Related LinksEKMS161VS, EKMS161VSN102MP45S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMS161VSN102MP45S Details Description
Related parts for EKMS161VSN102MP45S
RES SMD 30.1 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 1.65K OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
RES 22.0K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
XCEDE 4W 2PVH 6COL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 80POS datasheet.pdf