United Chemi-Con EKMS161VSN272MA45S
EKMS161VSN272MA45S picture photo
Mfg. Part Number
EKMS161VSN272MA45S
Brief Description
CAP ALUM 2700UF 20% 160V SNAP
Datasheet Download
EKMS161VSN272MA45S.pdf
Availability of EKMS161VSN272MA45S
QUANTITY
EKMS161VSN272MA45S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMS161VSN272MA45S
Internal Part NumberEIS-EKMS161VSN272MA45S
PackagingBulk
Capacitance2700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.78A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.870" (47.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMS161VSN272MA45S
Related LinksEKMS161VS, EKMS161VSN272MA45S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMS161VSN272MA45S Details Description
Related parts for EKMS161VSN272MA45S
ICL 5 OHM 25% 6A 19.56MM datasheet.pdf
RES SMD 113 OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES 453 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS PIN datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
IC SDRAM 256MX8 667MHZ 78FBGA datasheet.pdf
CNTRL LIQ LEV 220VAC SOCKETABLE datasheet.pdf
OSC XO 33.333MHZ CMOS SMD datasheet.pdf