United Chemi-Con EKMS161VSN681MP30S
EKMS161VSN681MP30S picture photo
Mfg. Part Number
EKMS161VSN681MP30S
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 160V SNAP
Datasheet Download
EKMS161VSN681MP30S.pdf
Availability of EKMS161VSN681MP30S
QUANTITY
EKMS161VSN681MP30S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMS161VSN681MP30S
Internal Part NumberEIS-EKMS161VSN681MP30S
PackagingBulk
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.86A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.280" (32.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMS161VSN681MP30S
Related LinksEKMS161VS, EKMS161VSN681MP30S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMS161VSN681MP30S Details Description
Related parts for EKMS161VSN681MP30S
RES SMD 300 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
IC FPGA 338 I/O 484FBGA datasheet.pdf
RES SMD 174 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
ROUND SPACER #2 NYLON 3MM datasheet.pdf
RES 255 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS PIN datasheet.pdf
IC PWR MGMT 4DCDC/8 LDO 48VQFN datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM datasheet.pdf
CAP CER 82PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf