United Chemi-Con EKMS201VSN471MP30S
EKMS201VSN471MP30S picture photo
Mfg. Part Number
EKMS201VSN471MP30S
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
EKMS201VSN471MP30S.pdf
Availability of EKMS201VSN471MP30S
QUANTITY
EKMS201VSN471MP30S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMS201VSN471MP30S
Internal Part NumberEIS-EKMS201VSN471MP30S
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.54A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.280" (32.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMS201VSN471MP30S
Related LinksEKMS201VS, EKMS201VSN471MP30S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMS201VSN471MP30S Details Description
Related parts for EKMS201VSN471MP30S
DIODE ZENER 16V 1W DO214AC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 64.9K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 160VWM 259VC R6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
RES 523 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC TFT-LCD PWR SUPPLY 28TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 4NH 180MA 1.2 OHM SMD datasheet.pdf
RES 5.6 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 1K OHM 8SOIC datasheet.pdf
ADAPTER AC-DC 19V/6.84A 130W datasheet.pdf