United Chemi-Con EKMS251VSN471MP40S
EKMS251VSN471MP40S picture photo
Mfg. Part Number
EKMS251VSN471MP40S
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
EKMS251VSN471MP40S.pdf
Availability of EKMS251VSN471MP40S
QUANTITY
EKMS251VSN471MP40S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMS251VSN471MP40S
Internal Part NumberEIS-EKMS251VSN471MP40S
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.61A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.673" (42.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMS251VSN471MP40S
Related LinksEKMS251VS, EKMS251VSN471MP40S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMS251VSN471MP40S Details Description
Related parts for EKMS251VSN471MP40S
CAP FILM 0.012UF 5% 2.5KVDC RAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 8.1VWM 15VC 1.5KA datasheet.pdf
RES SMD 14.2KOHM 0.01% 0.4W 1206 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 10ppm 18pF 100 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
RES SMD 330 OHM 5% 1.5W 1218 datasheet.pdf