United Chemi-Con EKMS3B1VSN561MR35S
EKMS3B1VSN561MR35S picture photo
Mfg. Part Number
EKMS3B1VSN561MR35S
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 315V SNAP
Datasheet Download
EKMS3B1VSN561MR35S.pdf
Availability of EKMS3B1VSN561MR35S
QUANTITY
EKMS3B1VSN561MR35S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMS3B1VSN561MR35S
Internal Part NumberEIS-EKMS3B1VSN561MR35S
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating315V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.93A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.476" (37.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMS3B1VSN561MR35S
Related LinksEKMS3B1VS, EKMS3B1VSN561MR35S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMS3B1VSN561MR35S Details Description
Related parts for EKMS3B1VSN561MR35S
RES ARRAY 5 RES 220 OHM 6SSIP datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS 22AWG RED .156 datasheet.pdf
RES SMD 14K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
SENSOR 750PSI M20-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
CONN SOCKET 5ROW 2MM HSHM GOLD datasheet.pdf
IC EQUALIZER TMDS/HDMI 80-TQFP datasheet.pdf
IC OFFLINE SWIT UVLO 8SMD datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS 3.81MM datasheet.pdf
13+13 WAY F CRIMP S/BORE WO/JS datasheet.pdf
OSC MEMS 40.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf