United Chemi-Con EKMS421VSN221MQ35S
EKMS421VSN221MQ35S picture photo
Mfg. Part Number
EKMS421VSN221MQ35S
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 420V SNAP
Datasheet Download
EKMS421VSN221MQ35S.pdf
Availability of EKMS421VSN221MQ35S
QUANTITY
EKMS421VSN221MQ35S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMS421VSN221MQ35S
Internal Part NumberEIS-EKMS421VSN221MQ35S
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating420V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.18A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max)1.476" (37.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMS421VSN221MQ35S
Related LinksEKMS421VS, EKMS421VSN221MQ35S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMS421VSN221MQ35S Details Description
Related parts for EKMS421VSN221MQ35S
IC XDCP QUAD 64-TAP 10K 24-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 715 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TRANSFORMER BALUN 2.45GHZ 0603 datasheet.pdf
RES 22.0 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 320MC 4.9NS 144TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 59MM datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf