United Chemi-Con EKMS451VSN221MP50S
EKMS451VSN221MP50S picture photo
Mfg. Part Number
EKMS451VSN221MP50S
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
EKMS451VSN221MP50S.pdf
Availability of EKMS451VSN221MP50S
QUANTITY
EKMS451VSN221MP50S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMS451VSN221MP50S
Internal Part NumberEIS-EKMS451VSN221MP50S
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.2A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMS451VSN221MP50S
Related LinksEKMS451VS, EKMS451VSN221MP50S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMS451VSN221MP50S Details Description
Related parts for EKMS451VSN221MP50S
IC INVERTER HEX SCHM TRIG 14-DIP datasheet.pdf
MACHINE SCREW PAN PHILLIPS 8-32 datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 36POS .156 X .140 datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 1W POWERDI123 datasheet.pdf
IC A/D CONV 8BIT SRL IN/OUT 8DIP datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 310MW SOD323F datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 4.5-9VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
RES 10.2K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 34MM datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 12W datasheet.pdf