United Chemi-Con EKMS451VSN271MR35S
EKMS451VSN271MR35S picture photo
Mfg. Part Number
EKMS451VSN271MR35S
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
EKMS451VSN271MR35S.pdf
Availability of EKMS451VSN271MR35S
QUANTITY
EKMS451VSN271MR35S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMS451VSN271MR35S
Internal Part NumberEIS-EKMS451VSN271MR35S
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.34A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.476" (37.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMS451VSN271MR35S
Related LinksEKMS451VS, EKMS451VSN271MR35S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMS451VSN271MR35S Details Description
Related parts for EKMS451VSN271MR35S
BOARD EVAL FOR LP3943 FUNLIGHT datasheet.pdf
RES SMD 392K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 1.33K OHM 1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 22K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FUSE T/L DIAZED DI 20A 500V EURO datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
72CKT HDM BACKPLANE MODULE datasheet.pdf
RES 0.787 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 106K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf