United Chemi-Con EKMS451VSN471MA40S
EKMS451VSN471MA40S picture photo
Mfg. Part Number
EKMS451VSN471MA40S
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
EKMS451VSN471MA40S.pdf
Availability of EKMS451VSN471MA40S
QUANTITY
EKMS451VSN471MA40S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMS451VSN471MA40S
Internal Part NumberEIS-EKMS451VSN471MA40S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductChemi-Con / KMS Series
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.95A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.673" (42.50mm)