United Chemi-Con EKMS501VSN151MQ45S
EKMS501VSN151MQ45S picture photo
Mfg. Part Number
EKMS501VSN151MQ45S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 500V SNAP
Datasheet Download
EKMS501VSN151MQ45S.pdf
Availability of EKMS501VSN151MQ45S
QUANTITY
EKMS501VSN151MQ45S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMS501VSN151MQ45S
Internal Part NumberEIS-EKMS501VSN151MQ45S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductChemi-Con / KMS Series
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMS
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating500V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.08A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max)1.870" (47.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMS501VSN151MQ45S
Related LinksEKMS501VS, EKMS501VSN151MQ45S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMS501VSN151MQ45S Details Description
Related parts for EKMS501VSN151MQ45S
RES SMD 590 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TRANS PNP 60V 0.6A SOT-523 datasheet.pdf
RES SMD 41.2KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC TEMP SENS/SWITCH 75C 6LLP datasheet.pdf
RES 249K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP CER 2400PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 4.7NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf