United Chemi-Con EKMS501VSN181MQ50S
EKMS501VSN181MQ50S picture photo
Mfg. Part Number
EKMS501VSN181MQ50S
Brief Description
CAP ALUM 180UF 20% 500V SNAP
Datasheet Download
EKMS501VSN181MQ50S.pdf
Availability of EKMS501VSN181MQ50S
QUANTITY
EKMS501VSN181MQ50S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMS501VSN181MQ50S
Internal Part NumberEIS-EKMS501VSN181MQ50S
PackagingBulk
Capacitance180µF
Tolerance±20%
Voltage Rating500V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.2A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max)2.067" (52.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMS501VSN181MQ50S
Related LinksEKMS501VS, EKMS501VSN181MQ50S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMS501VSN181MQ50S Details Description
Related parts for EKMS501VSN181MQ50S
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
CONN SOCKET IDC 26POS DUAL 30AU datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 3.8A 33 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS SKT datasheet.pdf
Connector Socket 56 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN CONT RCPT 20-16AWG datasheet.pdf
RES 220 OHM 9W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT SKT datasheet.pdf